Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber 1 milyon aday tercih yapmadı! 2024 YKS Yerleştirme sonuçları açıklandı

hizmetli

Administrator
Yönetici
66bbd29f37446c2415402690.jpg

AYSEL BOZAN YILMAZ - Üniversite adaylarının heyecanla beklediği 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Üniversite kayıtları19-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Üniversiteye yerleşemeyenler isekayıtlar sonrasında açılacak ek yerleştirme döneminde boş kalan kontenjanlar için şanslarını tekrar deneyecek.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) paylaştığı verilere göre üniversitelerde, toplam 1 milyon 21 bin 986 kontenjanın 987 bin 388’ine yerleştirme yapıldı. Buna göre 34 bin 598 kontenjan boş kaldı.

Devlet üniversitelerinde, açık öğretim programları hariç, örgün öğretim programlarına tahsis edilen 598 bin 709 genel kontenjanın 591 bin 257’si doldu.

Devlet üniversitelerindeki örgün yükseköğretim programlarında doluluk oranı yüzde 98,8’i bulurken vakıf üniversitelerindeki genel kontenjanların doluluk oranı yüzde 91,14 olarak gerçekleşti.

Kadınlarönde

Yerleştirme puanı hesaplanan 2 milyon 755 bin 301 adaydan, 1 milyon 670 bin 205’itercihte bulundu; 1 milyon 85 bin 96’sı hakkı olmasına rağmen tercih yapmadı. Toplam 987 bin 388 aday üniversiteyi kazandı.

Tercih yapan her dört adaydan biri ilk tercihine, yaklaşık yüzde 49.35’ide ilk üç tercihinden birine yerleşmeyi başardı.

Hem yerleştirme puanı hesaplanan hem de yerleşenlerde kadınların oranı daha yüksek oldu.Üniversitelere yerleşenlerin yüzde 55’ini kadınlar, yüzde 45’ini erkekler oluşturdu.

KKTC’lerdolmadı

ÖSYM’nin paylaştığı sayısal verilerden öne çıkanlar ise şöyle:

- Devlet üniversitelerinde açık öğretim ve KKTC uyruklu kontenjanlar hariç lisansta 7 bin 452 kontenjan boş kaldı. Ön lisans programlarının tamamı doldu.

- Vakıf üniversitelerinde toplam 183 bin 789 kontenjan vardı. 13 bin 374 lisans, 2 bin 912’si ön lisans olmak üzere 16 bin 286 boş kontenjan kaldı.

- KKTC üniversitelerinde ise 12 bin 180 kontenjandan 4 bin 565’i boş kalırken diğer ülkelerdeki üniversitelerde de 1.238 kontenjandan 641’i dolmadı.

- Herhangi bir programa yerleşen 987 bin 388 adayın 351 bin 204’ünü yani yüzde 35,6’sını son sınıf öğrencileri; 497 bin 983’ünü (yüzde 41,3’ü) önceki yıllarda yerleşmemiş mezunlar oluşturdu.Daha önce yerleşenlerin sayısı 102 bin 795; bir yükseköğretim programını bitirmiş olanlar 95 bin 802; yükseköğretimden kaydını silenler ise 29 bin 604.

-Başvuran aday sayıları incelendiğinde daha önce yerleşmiş, bir yükseköğretim programını bitirmiş ve yükseköğretimden kaydı silinmiş olanlarınsayısı toplam 628 bin 751. Önceki yıllarda da600 bin civarındaydı. Bunların çoğunluğunu yanlış tercih kurbanları oluşturuyor. Okuduğu ya da mezun olduğu üniversiteden, bölümden memnun olmayanlartekrar sınava girerek şanslarını deniyor.

66bbd27137446c241540268d.jpg

EN BAŞARILISI SOSYAL BİLİMLER

ÖSYM’nin yayınladığı “Okul Türlerine Göre Yerleştirme Puanı Hesaplanan, Yerleştirmeye Başvuran ve Yerleşen Aday Sayıları”tablosundan tercih yapanlar arasında en başarılı olanlar ile en alt sıralarda yer alan okullardan örnekleraşağıda yer alıyor.Buna göre:

- En başarılı olanlar yüzde 88 yerleştirme oranıyla sosyal bilimler liseleri. Bu okullardan mezun olanların 4 yıllık ve üzeri lisans programları kazanma oranı ise yüzde 69,8.

- Liselere girişte gözde okullardan fen liselerinin başarı oranı da yüzde 86. Lisans programlarına girenlerin oranı ise yüzde 79. Sosyal bilimler liselerinden daha yüksek.

- Anadolu liseleri mezunlarının üniversiteye yerleşme oranı yüzde 69,1; lisans programlarına yerleşme oranı ise yüzde 33,8.

- Özel liselere bakıldığında öğrencilerin yüzde 66,2’sinin yerleştiği görülüyor. Ancak sadece yüzde 17,8’i lisans programlarına yerleşmiş.

- Yabancı dilde eğitim veren özel liselerinbaşarı oranı yüzde 78,4. Bu liselerden de lisans programlarını kazananların oranı yüzde 55. Bu oranda direkt yurt dışı üniversiteleri tercih etmelerinin de etkisi büyük.

- Endüstri meslek liseleri yüzde 30,9; özel akşam liseleri yüzde 32; ticaret meslek liseleri yüzde 43 ile en düşük yerleştirme oranlarına sahip.

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler