Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber 40 dakika boyunca ölüp ölüp dirildi! 'Benim gibi bir kişi daha var' diyerek anlattı

hizmetli

Administrator
Yönetici
6388992186b24a47a4ef265b.jpg

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr -İngiltere'de yaşayanStu, geçen ocak ayında eve geldiğinde sevdiği kadını kanepede gözleri açık ancak cansız ve tepkisiz buldu. Üstelik derisinin her yerinde garip altıgen desenler vardı ve cildi koyu kırmızı bir renk almıştı. Stu nişanlısı Bortoft'un hayatından endişe etmeye başladı ve derhal acil servisi aradı.

6388a61986b24a47a4ef26fb.jpg

İKİ KEZ KALBİ DURDU

Stu öncelikle nişanlısını yere yatırdı ve acil durum servisleriyle telefonda konuşurken kalp masajı yapmaya başladı. Sağlık ekipleri eve geldiğinde Bortoft'u çeşitli makinelere bağladıktan sonra zayıf kalp atışını doğal ritmine döndürmeye çalıştı. Genç kadın hastaneye kaldırıldığında nefes almıyordu ve yaklaşık 40 dakika kalbi durmuştu. Sağlık görevlileri onu kurtarmak için ellerinden geleni yapsalar da nişanlısı Stu'ya hayatta kalma ihtimalinin yüzde 6'dan az olduğunu söylemişlerdi.

Alıntı Metni

6388993a86b24a47a4ef2661.jpg

YAŞAM KOÇUNU GÖRÜP HAYATA DÖNDÜ

Ancak 18, 20 ve 21 yaşlarında üç oğlu olan Kristy, acil servis personeli onun hayatını kurtarmak için mücadele ederken çok farklı bir yolculuğa çıkıyordu. Komadayken de yaşam koçunu görmüştü. Yaşam koçu ona yaşadıklarının büyülü olduğunu söylüyordu.
Bu anından sonra Bortoft kısa bir süre sonra hayata döndü. İyileştikten sonra tecrübelerini anlatan Bortoft, "Hayatta ikinci bir şans yakaladığımda her şey değişti ve ölmekten korkmama gerek olmadığını biliyorum" dedi. Üstelik yaşadığı bu manevi deneyimi TikTok hesabından da yayınladı. Bu talihsiz olayı yaşamadan önce 2011'de İspanya'ya gittiğini, toksik bir ilişkiyle uğraştıktan sonra 2015'te keşiş olduğunu ve şimdilerde Ishaya rahiplerinden öğrendiği teknikleri düzenli olarak uyguladığını paylaştı.

'Babamın kurbanlarından birisiyim'

Bortoft, "Hayata döndüm ve anında Stu'yu istedim. Bunalmış bir şekilde ağlamaya başladım ve bunun neden olduğunu hiçbir zaman tam olarak anlayamamalarına rağmen tıbbi araştırmalara başlamıştım. Benimki gibi bir sorun yaşayıp hayatta kalan yalnızca bir vaka var" ifadelerini kullandı.

Alıntı Metni

6388994986b24a47a4ef2663.jpg

'KUTSANMIŞ HİSSEDİYORUM'

Bortoft, bilinci yerine geldikten sonraki farkındalıklarını da paylaşmaya devam etti. İyileşme süreci sonrası insanlara korku içinde yaşamayı bırakmalarını söyleme umuduyla hikayesini başkalarıyla paylaşıyor. "Endişelenmek veya fazla düşünmek için zaman kaybetmiyorum ve bu artık daha cesur olduğum ve pişmanlık duymadığım anlamına geliyor" diyen Bortoft sahip olmadıklarından çok, sahip olduklarına odaklandığını söyledi. Şimdi, Bortoft ve Stu 2023 için düğünlerini planlıyorlar.

Ölümden dönme ya da koma gibi durumlarda beyin içindeki hareketliliğin karmaşıklığına dikkat çeken Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Sarı, kişilerin ölüme yaklaştıklarında beyinlerinde 'iskemi' denilen hasarların oluştuğunu söyledi. Doç. Dr. Sarı, "Gerçekliği olmayan şeyleri görme durumu da söz konusu olabilir. Yani 'Ölümden döndüm' denilerek paylaşılan anılar belki de beyindeki iskemiye bağlı hasarlardan çıkmış anılar ya da anı gibi gözüken şeyler olabilir" diye konuştu. Doç. Dr. Sarı ayrıca ölüm anında hissedilenler hakkında şu an için kesin bir yorum yapılamayacağının da altını çizdi.

Nalan'ın kabusu geri döndü
Almanya yıkıldı, tarihi başarı
Eşi her şeyi anlattı: Sen ateist bile değilsin

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler