Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber 8 ayda, 7 bin 13 denklik başvurusu karara bağlandı

hizmetli

Administrator
Yönetici
6320e20f86b24a46c42219c4.jpg

EĞİTİM SERVİSİ - 2022’deki kararlardan 3 bin 291’i denklik, 3 bin 214’ü Seviye ve Yeterlilik Belirleme Sistemi (SYBS), 368’i ret, 140’ı da iade ve diğer ile sonuçlandı.

Ret nedenleri farklı

Denklik talepleri, akademik derece olmadığı, açık öğretim olduğu, eğitim süresince yurt dışında kalış süresi yetersizliği, eğitim düzeyi yetersiz olduğu, uzaktan eğitim olması, teyit bilgisinin olumsuz olduğu, YÖK tarafından tanınmayan eğitim kurumu olması, yönetmelik gereği öğreniminin en az yüzde 70’ini tanınan bir kurumdan almadığı, yurt dışı yükseköğretim kurumunun FETÖ ile irtibatlı veya iltisaklı olduğu, yatay geçiş şartlarını sağlamadan geçiş yaptığı gibi nedenlerden dolayı reddedilebiliyor.

Tıp ilk sırada geliyor

Düzenlenen denklik belgeleri en çok tıp doktorluğu, mimarlık, hukuk,ilahiyat vediş hekimliği programlarında yoğunlaşıyor. Tıpta 2020’de 592, 2021’de 756, 2022’de 383 kişi denklik aldı. 2022’de en çok ret kararı verilen bölümler ise hukuk, mimarlık, inşaat mühendisliği, rehberlik ve psikolojik danışmanlık oldu.

Denklik başvurularının uyruklara göre dağılımına bakıldığında 19 bin 77 kişiyle en çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına denklik verildiği görüldü.Türkiye’yi 269 kişiyle İran, 239 kişiyle Suriye, 222 kişiyle Azerbaycan takip ediyor.Ret kararı verilen başvuruların ülkelere göre dağılımında ise 2020’deSuriye, 2021’deAzerbaycan,2022’de deMakedonyailk sırada geliyor.

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler