Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber İsrail son dört yılda beşinci kez sandığa gidiyor

hizmetli

Administrator
Yönetici
6360c23d86b247146c8cf123.jpg

Aşırı sağcı Dinci Siyonizm İttifakı’nın eş liderlerinden ve son dönemde yükselen siyasetçilerden olan İtamar Ben-Gvir’in ne kadar oy kazanacağı, Netanyahu’nun başarısında belirleyici yok.

Yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan ve ülkenin en uzun başbakanlık koltuğunda oturmuş olan ismi Netanyahu’nun partisi Likud’un birinci gelmesi bekleniyor.

Ancak son kamuoyu yoklamaları partinin, 120 koltuğun bulunduğu Knesset’te çoğunluğu elde etmek için gereken 61 koltuğa ulaşmakta zorluk çekeceğini gösteriyor.

Ülkenin eski dışişleri bakanı ve Yesh Atid'in lideri olan Yair Lapid, yazdan beri sürdürdüğü başbakanlık görevi kapsamında koalisyonun sarsılması üzerine seçim kararı almıştı.

Kamuoyu yoklamalarına göre ülkenin en önemli meselelerinin başında güvenlik ve enflasyon var.

AŞIRI SAĞCI LİDERLERİN YÜKSELİŞİ

2019 yılından beri Netanyahu’nun rüşvet ve yolsuzluk ile suçlanması, partisi Likud’un çoğunluğu ele geçirmesinin önüne geçtiği için ülke siyasi açıdan kilit bir durumda.

Netanyahu kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Şimdi üçüncü gelmesi beklenen Dinci Siyonizm İttifakı’nın ne kadar oy alacağı hangi partinin çoğunluğu ele geçireceğinde belirleyici olacak.

Yahudi Evi Partisi lideri Bezalel Smotrich ve Ben-Gvir’in sağcı liderler olarak yükselmesi Netanyahu’nun gördüğü desteğe zarar veriyor.

Ben-Gvir’in aşırı sağcı geçmişi, Netanyahu’nun hükümetine girmesi takdirinde İsrail’in ABD gibi müttefikleri için tehlike çanları çalabilir.

Siyasi açmazın sürmesi takdirinde başbakanlık koltuğunda oturmaya devam edecek olan Lapid ise ekonomik büyüme, Lübnan ve Türkiye ile gelişmiş ilişkiler ve Gazze’deki Filistinliler ile kapsamı daraltılmış bir mücadele vaat ediyor.

Kaynak: BBC Türkçe

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler