Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber İsrail’in gazze için hazırladığı planı Biden açıkladı! Üç aşamalı yeni teklif

hizmetli

Administrator
Yönetici
665a4ac09730c333a8135edd.jpg

İsrail, Gazze’de saldırılarını sürdürürken, ABD Başkanı Joe Biden, Tel Aviv yönetiminin Katar aracılığıyla Hamas’a yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu ve yeni teklifin “kalıcı bir ateşkes ve tüm esirlerin serbest bırakılması için bir yol haritası” olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen Biden, İsrail’in 3 aşamalı ateşkes planını açıkladı. Biden, Hamas’a kapsamlı yeni bir teklifte bulunulduğunu, Katar aracılığıyla da iletildiğini kaydederken, “İhtiyacımız olan teklif bu ve şu anda masada bulunuyor. İsrail’e, ateşkes teklifine destek verme çağrısında bulunuyorum” dedi. Hamas’ı da, İsrail’in Gazze’de ateşkes karşılığında rehinelerin serbest bırakılması yönündeki yeni teklifini kabul etmeye çağıran ve bunun, ölümcül çatışmayı sona erdirmeye başlamanın en iyi yolu olduğunu söyleyen Biden, ateşkes sayesinde yardımların da, ihtiyacı olan herkese güvenli ve etkili şekilde dağıtalabileceğini vurguladı.

‘Bir adım geri atın’

ABD Başkanı, “İsrail’e ömür boyu bağlılığı olan biri, savaş sırasında İsrail’e giden tek Amerikan başkanı olarak, İran’ın saldırısına uğradığında İsrail’i doğrudan savunmak için ABD güçlerini gönderen biri olarak size soruyorum. Bir geri adım atıp, bu anın kaybedilmesi halinde neler olacağını düşünmenizi istiyorum” ifadelerini de kullandı. “Bu fırsatı kaybedemeyiz” diyen Biden, Hamas’ın artık İsrail’e yönelik 7 Ekim benzeri geniş kapsamlı yeni bir saldırı düzenleyebilecek kabiliyette olmadığını da savunarak, iki tarafı da uzlaşmaları konusunda uyardı.

Netahyahu’ndan talimat

Bu açıklamanın hemen ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’de savaşın, Hamas’ın yönetme ve savaşma kapasitesi tamamen yok edilene kadar süreceğini tekrarladı. Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, “Başbakan’ın, müzakere heyetine, görüşmelerde bu hedeflere dikkat çekilmesi konusunda talimat verdiği” belirtildi.

Hamas: Olumlu bakıyoruz

Hamas’tan yapılan açıklamada ise “Biden’ın kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin çekilmesi, yeniden inşa ve esirlerin değişimini içeren önerilerine olumlu bakıyoruz” denildi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de ateşkes taslağına destek verdi.

İşte masadaki plan

ABD Başkanı Joe Biden’ın bizzat açıkladığı teklif, 3 aşamadan oluşuyor:

* 6 hafta sürecek ilk aşamada, tam bir ateşkes ilan edilecek. İsrail askerleri tüm Gazze’den çekilecek. Kadınların, yaşlıların ve yaralıların serbest bırakılması karşılığında, yüzlerce tutuklu Filistinli de salıverilecek. Gazze’nin kuzeyi dahil Filistinli siviller evlerine geri dönecek. İnsani yardım için her gün Gazze’ye 600 TIR girecek.

* İkinci aşamadaysa, sağ kalan tüm rehinelerin geri dönmesi ve geçici ateşkesin kalıcı olarak tam anlamıyla devreye girmesi planlanıyor. Ancak Biden, ilk ve ikinci aşamalar arasında zorlu müzakerelerin yapılması gerektiğini de kabul etti.

* Üçüncü aşamada da Gazze’nin yeniden inşası da başlayacak. Biden, “ABD, müttefikleriyle birlikte Gazze’de evlerin, okulların, hastanelerin yeniden inşası için çalışacak. Savaş ortamının kaosunda yerle bir edilmiş toplumun yeniden ayağa kaldıracağız” dedi. Bu aşamada tarafların elindeki ölü rehinelerin naaşları da teslim edilecek.

Fidan, Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşmede, Hamas ve İsrail arasındaki müzakerelerde gündeme getirilen son teklif ele alındı. -ANKARA Milliyet

Fransa, İsrail’i silah fuarına almadı

Fransa, İsrailli silah firmalarının 17-21 Haziran’da başkent Paris’te düzenlenecek uluslararası “Eurosatory Fuarı”na katılımını iptal etti, karara gerekçe olarak İsrail ordusunun Refah’taki göçmen kampını bombalaması gösterildi.

Eurosatory Fuarı’nı düzenleyen “Coges Events”in yaptığı açıklamada, “Hükümet yetkililerinin kararıyla, fuarda İsrail savunma sanayi standı bulunmayacak” denildi.

Fransa Savunma Bakanlığı da, “Cumhurbaşkanının Refah’taki İsrail operasyonlarının durdurulması çağrısında bulunduğu bir ortamda, İsrail şirketlerinin Fransa fuarına kabul edilmesi için gerekli koşullar bulunmuyor” ifadelerini kullandı. Fuara, İsrail’den 74’e yakın sanayi şirketinin etkinliğe katılmasıbekleniyordu.

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler