Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Kızlar mühendislikte OECD ortalamasını geçti

hizmetli

Administrator
Yönetici
664e75958f2625b53f7ac12a.jpg

Türkiye’de mühendislik alanlarından mezun olan kız öğrencilerin oranı 2015 yılında yüzde 28 iken 2021 yılında yüzde 29’a yükselerek OECD’nin yüzde 28’lik ortalamasını geride bıraktı. Aynı rapora göre yükseköğretim kurumlarından mezunların geneli dikkate alındığında OECD ülkelerinde yüzde 58, Türkiye’de ise yüzde 53’lük oranla kız öğrencilerin oranı daha yüksek. 2021 yılında OECD ülkelerinde STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanlarında üniversite mezunlarının yüzde 33’ünü de kız öğrenciler oluşturuyor. Mühendislik gibi bazı STEM alanlarında bu oran yüzde 28’e düşüyor.

Eşitlik için ortak çaba şart

Rapordakiveriler ışığında mühendislik alanlarında cinsiyet eşitsizliği hâlâ önemli bir sorun olsa da Türkiye’nin bu alanda önemli bir ilerleme kaydettiğini söyleyen Bulgurcu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Bulgurcu, “Mühendislik başta olmak üzere her meslekte ve sektörde cinsiyet eşitliğini sağlamak için ortak çaba göstermeliyiz. Kadınların potansiyellerini ortaya koymalarını ve kariyerlerinde istedikleri gibi ilerlemelerini sağlamak hem toplumumuzun hem de ekonomimizin daha güçlü olmasına katkı sağlayacaktır.Bulgurcu Vakfı olarak, kız öğrencilere mühendislik alanlarında ilgi ve yeteneklerini geliştirme fırsatları sunarak, başarılı olmalarını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler