Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Kuantum kâşifleri Nobel’in sahibi oldu

hizmetli

Administrator
Yönetici
633c933b86b245285cb2b3ac.jpg

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında, ödülünüç bilim insanına, “dolanık fotonlarla ilgili deneyler, Bell eşitsizliklerinin bozulduğunun gösterilmesi ve kuantum enformasyon biliminde öncülükleri” vesilesiyle verildiği açıklandı.Aspect, Clauser ve Zeilinger’ın çığır açan deneylerle, dolanık durumdaki parçacıkların kontrol edilmesi ve araştırılması potansiyelinin varlığını ortaya koyduğu ifade edildi. Nobel Fizik Komitesi üyeleri Eva Olsson yaptığı açıklamada, hızla gelişen bir alan olan kuantum bilgi biliminin güvenli bilgi aktarımı, kuantum hesaplama ve algılama teknolojisi gibi alanlarda geniş ve potansiyel etkileri olduğunu belirterek, “(Söz konusu bilim insanlarının)Tahminleri başka bir dünyanın kapılarını açtı” dedi.Nobel Ödülleri kapsamında bugün kimya, yarın edebiyat ve 10 Ekim’de de ekonomi ödülleri açıklanacak. Nobel Barış Ödülü’nün sahibi ise, Cuma günü belli olacak. Nobel Ödülleri için 10 Aralık’ta düzenlenecek etkinlikte 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 16 milyon 643 bin TL) sahiplerine teslim edilecek.

İnsan evrimi konusundaki keşifleri için önceki gün Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görülen İsveçli bilim insanı Svante Paabo, Nobel haberinin ardından kutlama içinAlmanya’nın Leipzig kentindeki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde meslektaşları tarafından havuza atıldı.