Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! İşten çıkarmalar başlıyor mu?

hizmetli

Administrator
Yönetici
İSG HABER AJANSI 2019 yılında başlayan COVİD-19 pandemisinin ekonomik etkileri devam ediyor. Pandemi sürecinde ve sonrasında birçok sektörde işverenler çalışanlarını işten çıkarmak mecburiyetinde kaldı. Ukrayna ve Rusya arasında gerçekleşen sıcak çatışma artan maliyetler, üretim ve ihracat sürecinde yaşanan aksaklıklar, alım gücündeki düşüşler, çalışanların sağlıklı çalışma koşulları için iş bırakmaları gibi etkenler üretim, alım ve satım sürecini derinden etkiledi. Küresel ekonomide yaşanan kriz ve ekonomik gerilemeler, birçok şirketin artan maliyetleri düşürmek için işten çıkarmaya yönelmesine sebebiyet vermişti. Özellikle Xiaomi, Goldman Sachs, Amazon gibi büyük şirketler son dönemde çalışanlarını işten çıkarıyor. TÜİK VERİLERİNE GÖRE SEKTÖRLERDE GERİLEME VAR Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, perakende satış hacmi tekstil, giyim ve ayakkabı sektöründe yıllık yüzde 5,1, aylık ise yüzde 2,4 geriledi. Sektörlerdeki durgunluğun farkında olan üreticiler yılbaşı öncesinde işçi çıkarmaya başladıklarını ifade etti. Sektörlerdeki durgunluk hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu şu ifadelere yer verdi: Sanayi üretimindeki %2.4 artışın temel aktörü imalat sanayinde %3.7 artış, Madencilik sektöründeki %7.5 gerileme ve enerji ve aromalı imalatlar sanayindeki %5 lik gerilemeler ise, üretim endeksinde büyük puan kırılmasına sebep oluyor.Gerçekleştirdiğimiz üye piyasa beklentisi anketleri kapsamında, üretim istatistiklerinin gerileyeceği öngörülüyor. Ekim ayı sonrası reel sektörün karşılaştığı problemler sanayicimizi fazlasıyla zorlamaya başladı ve malesef bu veriler son olumlu veriler olabilir.Reel sektörün, düşük finansman maliyetleri olan kredilere erişimde yaşadığı problemler ve kredi kullanma şartlarındaki farklılıklar, sanayiciyi öngörülebilir ve sürdürülebilir imalat amaçlarından saptırıyor.Yaşanan problemlerin, özellikle Denizli sanayisinin itici güçleri olan; tekstil ve mermer imalat sanayinde, ihracat rakamlarında gerilemelere ve işletme ölçeklerine göre, çalışan kapasitesinde daralmaya gidilmesine sebep olduğu üyelerimizden gelen geribildirimler arasında.AB'deki resesyon, tekstil sektöründe derinleşen bir krize sebep oluyor. Türkiye’de fahiş şekilde artan enerji fiyatlarının AB’de bir karşılığı yok, öyle ki yıllık enerji ÜFE’si %417 gibi sansasyonel seviyelerde. Tekstil sektörü için uluslararası pazarda rekabet edilen Pakistan, Hindistan, Mısır, Bangladeş gibi ülkelerde yaşanan lojistik problemlerinin çözüme ulaştırılması ve enerji maliyetlerinin düşük olması, Türk Tekstil’inin, uluslararası arenada rekabet gücü kırılıyor, sektörü ve verileri iç pazardaki talep ayakta tutuyor.Asgari ücrette düzenleme şart. Çalışanımızın refah seviyesi bizler için önemli; fakat diğer maliyetler de göz önünde bulundurulduğunda, sanayiciyi ayakta tutabilmek ve pazarda Türk Bayrağı'mızı dalgalandırabilmek için sanayicimiz, maliyetlerin karşılığını kurda görmek istiyor.KASIM VE ARALIK AYLARINDA İSTİHDAMDA DÜŞÜŞ YAŞANIYORKasapoğlu işverenlerin rekabette zorlanır hale geldiğini ifade ederek şu ifadeleri kullandı: "Firmalar 2-3 aydır zararlarını finanse edip yönetmeye çalışıyor. Gidişatta değişim olmamasıyla Kasım’da ve Aralık’ta istihdamda düşüşler olmaya başladı. Tekstil ihracatçıları yılbaşından sonra dolar artmadığı için maliyetlerini dolar bazında artıracaklar.Halihazırda resesyon var ve Türkiye zaten rekabette fazlasıyla zorlanır hale geldi. Satışlarda artış olmadığını gören üyemiz firmalar, yeni maliyetlerle karşılaşmamak için çalışan sayılarını azalttıkları bilgisini paylaşıyorlar." İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler