Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Okul öncesinde 13 bin TL katkı payı

hizmetli

Administrator
Yönetici
66886745420a3aacdd687684.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 14 Ekim 2023’te Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, okul öncesi eğitim kurumlarına katkı payı getirmişti. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim kurumlarında yemekli eğitime katkı payı tavan ücreti 650 TL; yemeksiz katkı payı tavan ücreti 300 TL’ydi. Beslenmeli okullarda dokuz aylık ücret toplamda 5 bin 850 TL’ye kadar çıkıyordu.

ABD donanmasına HÜRJET önerisi

Bu yılki ücretler de illere göre farklılık gösteriyor. Örneğin İstanbul’daki okul öncesi eğitim kurumlarında 2024-2025 eğitim öğretim yılı için beslenmeli katkı payı aylık tavan ücreti bin 450 TL; beslenmesiz katkı payı aylık 650 TL olarak belirlendi. Bu durumda beslenmeli okullarda dokuz aylık ücret 13 bin 50 TL’ye kadar çıkıyor. Bu rakam tavan ücret. Okullar bulundukları bölgelere göre daha az ücret de isteyebilecek.

Yeni ücretler dikkate alındığında İstanbul’daki beslenmeli okullarda katkı payına yüzde 123’ten fazla zam yapıldığı görülüyor.

İzmir, Manisa, Muğla, Çanakkale’de aylık katkı payı ücreti bin 500 TL’ye kadar çıkarken Ankara’da tavan ücret bin 235 TL olarak belirlendi.

İlginizi Çekebilir

Başka ücretler de var

Artan katkı payı ücretleriyle ilgili velilerin yorumları şöyle:

- Gaziantep’te bir anaokulunda kayıt ücreti 400 TL, dönemlik temizlik ücreti bin TL, güvenlik bin TL, yardımcı abla aylık 2 bin TL, okul aidatı 750 TL, kulüp 200 TL olmak üzere başlangıçta 5 bin TL isteniyor.

- Ankara Sincan’da bir ana sınıfında aidat dahil ilk kayıtta 9 bin 500 TL talep ediliyor. Müdür, işine gelmeyen ana sınıfı öğrencisini de yaşı küçük, seneye 1’e gel diyerek okula almıyor.

- Bahçelievler’de 3 bin 200 TL kayıt ücreti, 3 bin TL kırtasiye ücreti ve 650 TL aidat; ikinci dönem için de 2 bin 700 TL istendi.

1.5 milyon öğrenci

2022-2023 istatistiklerine göre MEB’e bağlı 6 bin 300 anaokulu var, bu okullarda 828 bin 701 öğrenci bulunuyor. Anasınıfı olan okul sayısı 20 bin 239; bu okullarda da 603 bin 764 öğrenci okuyor. Yaz eğitimi, oyun odası, çocuk destek eğitimi kurs programıyla birlikte okul öncesinden toplam 1 milyon 518 bin 567 öğrenci yararlanıyor.

Çevrenin ekonomik durumuna bakılıyor

MEB’in yönetmelikte son yaptığı değişiklikte ücretle ilgili maddeler şöyle:

-Okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların okulda geçirdikleri süredeki temel ihtiyaçlarını, öz bakım süreçlerini ve eğitim programının uygulanmasını desteklemek amacıyla katkı payı alınır.

- Katkı payının aylık tavan miktarı tespit edilirken, çevrenin ekonomik durumu göz önünde bulundurulur.

- Okul yönetimi, komisyonca belirlenen tavan miktarı aşmayacak şekilde veliden alınacak aylık katkı payını belirler.

- Eylül ayında katkı payı tam olarak alınır ancak haziran ayında alınmaz. Yarıyıl tatilinde ve ara tatilde ise tam olarak tahsil edilir.

-Şehit, harp malûlü ve muharip gazi çocukları ilekontenjanın 1/10’u oranındaki yoksul aile çocuklarından katkı payı alınmaz.

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler