Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Oligark Ne Demek? Oligark Nedir, Ne Anlama Gelir?

hizmetli

Administrator
Yönetici
62b82bdc86b24a1e4c9b9db8.jpg

Son dönemlerde pek çok kez gündeme gelen oligark kelimesi araştırma konusu oldu. Dilimize Fransızca’dan geçen bu kavram iki Yunanca kelimenin birleşiminden ortaya çıkmıştır.

Oligark Ne Demek?

Oligark, oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için kullanılır. Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Yönetimdeki grup siyasi, askerî, dinî veya finansal gruplar gibi ülkenin önde gelen gruplarından birisi olabilir. Bazı siyaset bilimcileri, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtir.

Oligark Nedir

Türkçeye Fransızcadan geçen kavram Yunanca "oligo-" (az, birkaç) ve "arkhein" (yönetmek) kelimelerinden oluşturulmuştur. Bir oligark, akrabalık, din, ekonomik statü, prestij ve hatta diliyle toplumun geri kalan kısmından ayrılan yönetici sınıfın üyesi olabilmektedir.

Oligarşi yönetim sisteminde, küçük ve ayrıcalıklı olan bir grup yönetimi elinde tutmaktadır. Bu yönetim şeklinde gruplar despot bir şekilde yönetimi elinde tutmaktadır. Yani görevlerini kötüye kullanarak yönetimi gerçekleştirmektedirler.

Oligark Ne Anlama Gelir?

Oligarşi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Oligo Yunancada az demek, arkhein ise yönetmek anlamına gelmektedir. Yönetimde yer alan grup; siyasi, askeri, finansal, dini anlamda önde gelen gruplardan bir tanesi olabilmektedir. Bir takım siyasi bilimcilere göre yönetim şekli ne olursa olsun devlet yönetiminde mutlaka oligarşi olduğundan bahsetmektedir.Oligark, oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için kullanılır

Robert Michels, politik sistemlerin oligarşiye dönüşeceğini savunmaktadır. Bu durum oligarşinin Tunç Yasası ismi ile de adlandırılmaktadır. Bu nedenle de modern demokrasi içerisinde oligarşi olduğu düşünülmektedir.

Bu durumun nedeni siyasi rakipler arasındaki görülür farklılıkların küçük olması ve oligarşik yönden söz sahibi olanların siyasi makamlara kendilerince sınırlar koymasından kaynaklanmaktadır. Bu sınırlar genelde medya patronları ile ekonomi patronları tarafından gerçekleştirilmektedir.

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler