Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber ÖSYM, poşetsiz kitapçık iddiasını yalanladı

hizmetli

Administrator
Yönetici
632f780d86b244550c4c8d04.jpg

EĞİTİM SERVİSİ - Bazı adaylar sınavda kitapçıkların poşetsiz dağıtıldığını iddia etti. Şanlıurfa Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 630213024 numaralı salonda 2. sırada sınava giren aday, sosyal medyadaki paylaşımlarında “Kapalı olması gereken kitapçık bana ve önümde sınava giren arkadaşa açık bir şekilde verildi kamera kayıtlarının incelenmesini istiyorum” dedi. Aday, konuyu CİMER’e de taşıdığını belirtirken yine farklı şehirlerden de benzer iddialar geldi. Konunun sosyal medyada gündem olmasının ardından ÖSYM Twitter hesabından açıklama yaparak iddiaları yalanladı. ÖSYM tarafından yapılan inceleme sonucunda sınav evrakı poşetinin salon başkanı tarafından 09:09:37 saatinde sınav salonuna kapalı olarak getirildiği, kapalı olan sınav evrakı poşetinin salon başkanı tarafından 09:39:46 - 09:41:00 saatleri arasında adayların huzurunda açıldığı, soru kitapçıkları poşeti ile cevap kağıtları poşetlerinin 09:44:20-09:44:40 saatleri arasında salon başkanı tarafından sınav poşetinin içinden çıkarılarak adayların huzurunda masa üzerine konulduğu, soru kitapçıkları poşetinin 09:58:06 - 09:59:44 saatleri arasında adayların huzurunda salon başkanı tarafından açıldığı belirtildi.

‘Hataen yırtıldı’

Açıklamada “Bu işlem esnasında adayların da gözlemlediği şekliyle soru kitapçıklarının en altında yer alan iki kitapçık poşetinin de tüm soru kitapçıklarının yer aldığı sınav evrakı poşeti ile birlikte hataen yırtılarak açıldığını” kaydeden ÖSYM, şu bilgileri verdi: “Salon başkanı tarafından hataen yırtılarak açılan iki soru kitapçığından birinin, iddia sahibi adaya 10:00:08 10:00:10 saat aralığında teslim edildiği anlaşılmıştır.”

ÖSYM, yapılan bu tespitler ve değerlendirmelerin ilgili adayla paylaşıldığı ve dijital saate entegre kamera kayıtları izletilerek sınavın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorunun olmadığının net olarak tespit edildiğini kaydetti. İddiayı ortaya atan aday da yaptığı açıklamada görüntüleri izlediğini aktararak “Gerçekten hoca yanlışlıkla poşetleri açarken o poşetleri açtığını bizzat kameradan ben kendim gördüm. Yani benim sınavımda bir şaibe yoktur” dedi.