Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Özellere ‘fahiş kitap’ incelemesi

hizmetli

Administrator
Yönetici
66c8f67537446c241540568f.jpg

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah Güner’in imzasıyla “özel okullarda fahiş fiyat artışı” konulu 81 il valiliğine gönderilen yazıyla, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu hatırlatıldı. Yazıda özel öğretim kurumlarının öğrenci veya kursiyerlerden, “yemek, kahvaltı, servis, pansiyon/yatakhane, kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt ve benzeri hizmetler” karşılığında alacakları ücretleri mayıs sonuna kadar tespit edecekleri ve bu hizmetlerden talep eden velilerin faydalanacağı yönündeki hükmün de ilgili mevzuatta yer aldığı vurgulandı. ‘Bakanlıkça onaylanan ders kitaplarının okutulması esastır’ hükmü vurgulandı.

66c8f65a37446c241540568d.jpg

‘Kâr amaçlı hareket edemezler’

Okulların kâr amaçlı hareket edemeyeceğine dikkat çekilen yazıda, “Özel öğretim kurumları, eğitim faaliyetlerinde sadece kâr amaçlı hareket edemezler. Özel okullar, eğitim öğretim hizmeti için belirleyecekleri ücret artışlarını devletin koyduğu sınırlar çerçevesinde yapmak durumunda olmalarının yanı sıra, eğitim faaliyetleriyle bağlantılı olan kitap, kırtasiye ürünleri gibi eğitim ve öğretim sürecinin doğal unsurlarının fiyatında da fahiş artışlara izin veremezler” denildi.

MEB, okulların fiyat politikalarının belirlenen kurallar çerçevesinde uygulanmasına hassasiyet gösterilmesini ve yazıda aktarılan hususlara uygun davranmayan okullarla ilgili inceleme yapılmasını da istedi. ● EĞİTİM SERVİSİ