Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Resmi Gazete kararına uymayan işçiler greve çıktı

hizmetli

Administrator
Yönetici
İSG HABER AJANSI Bekaert İzmit Çelik Kord Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ait, İzmit ve Kartepe ilçelerinde bulunan fabrikalarda işçiler toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma çıkmaması sebebiyle grev yapacaklarını duyurmuştu. Bunun üzerine Resmi Gazete’de yayımlanan kararla işçilerin grev kararı ’milli güvenliği bozacak nitelikte’ olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelenmişti. Yasağa rağmen Birleşik Metal İşçileri Sendikası, Bekaret İzmit fabrikası önünde toplandı. 400 işçi alkış ve sloganlar eşliğinde pankartlar ile greve çıktı. İşçiler eylemlerine yağmura rağmen devam etti. Polis ekipleri ise bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Basın açıklamasında bulunan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, "Bekaert, Belçika menşeli bir firmadır ve yıllardır burada toplu sözleşme yapıyoruz. Buraya yapmadığımız iyilik kalmadı, yapmadığımız destek kalmadı. Bu firma yeni yatırımlarla Bekaert şirketlerinin en önemli firması haline geldi. Yeni yatırımlar yapacaklar, fabrika büyüyecek, 42 bin tondan, 86 bin tona kapasitesi çıkacak bunu buraya işçiler getirdi" dedi. "BİZİM TALEBİMİZ 6 AYLIK YÜZDE 130’DUR"Anaysa ve uluslararası antlaşmalardan doğan hakları kullanarak mücadele verdiklerini ifade eden Serdaroğlu, " Sendika olarak işçi arkadaşlarımıza yapmış olduğunuz toplantılarda ve sendikamızın bilimsel çalışmalarında burada hak kayıplarımızı giderecek ve sürekliliği sağlayacak bir rakam ortaya çıkardık. Dedik ki; bizim talebimiz 6 aylık yüzde 130’dur. ’Benim kaybımın telafisi budur ve ülkenin büyümesi, senin ihracat rakamların, ülkenin hayat pahalılığının karşısında benim geçinebileceğim rakam budur’ dedim. Benim önüme bunun yarısının da altında bir rakam koydular. Biz böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Onun için sonuna kadar bu haklı mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. BAKAN BİLGİN: SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLERİ KALDIRACAĞIZÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuştu. İşçilerin örgütlenme sürecine ilişkin sendikalarla görüştüklerini kaydeden Bilgin, "Burada bir mevcut yönetmelikte olup uygulanmayan hususlar var, bir de değiştirilmesi gereken hususlar var. Biz iş kolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacağız. Yasal çalışmamız var, onu da Meclise götüreceğiz. Mevcut kanunda işveren iş kolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe göre bakarız, hangi iş koluna giriyorsa ona göre iş kolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki etkin şekilde kullanılmamış ama şimdi kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız" ifadelerine yer vermişti. İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız. İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler