Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Rum Sözcü, 'Türklerle savaşmaya niyetimiz yok' dedi ama... ABD, Rum ordusunu eğitecek!

hizmetli

Administrator
Yönetici
63399c8986b2475064664bec.jpg

ABD, 16 Eylül’de 2023 yılı için Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik silah ambargolarını kaldırdı. Bu durum, ABD’nin Yunanistan ile Türkiye arasında gözettiği dengeyi Yunanistan lehine değiştirdiği yönünde tartışmaları daha da alevlendirmişti. Washington’un 16 Eylül’de Rum yönetiminin istenilen şartları yerine getirdiği ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik ambargoların kaldırıldığının açıklanmasından kısa süre sonra ABD ile Rum Kesimi, "Askeri Alım ve Kuvvetler Arası İş Birliği Anlaşması"na imza attı. Bu anlaşma kapsamında ABD savaş gemileri, Rum Kesimi limanlarında ikmal yapabilecek ve Rum birliklerinin eğitimi, teçhizat ihtiyaçları konusunda Rum yönetimi ABD’den askeri alım yapabilecek. ABD, bu anlaşmayla Rusya’yı Rum kesiminden en azından askeri olarak uzaklaştırırken, Ada'yı bir üs haline getirmek üzere adım atmış oldu.

ASBÜ Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli ve Akademisyen Ali Fuat Gökçe CNNTürk canlı yayınında Büşra Arslanbaş'ın konuğu oldu ve ABD ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ilişkiyi ve ABD'nin hedefini değerlendirdi.
6339a08486b2475064664c1b.jpg

"ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ ARTIRACAK BİR ADIM"

ASBÜ Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli, "ABD baştan beri Türkiye’nin rahatsız olacağı eylemleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ortaya koyuyor. Güney Kıbrıs’a önce silah ambargosunun kaldırılması ve silah verilmesi için son donanıma sahip olmaları için kışkırtıcı bir eylemle Kıbrıs Türkleri’nin karşısında bir adım attığını söylememiz mümkün." dedi ve ekledi:

Alıntı Metni

Güney Kıbrıs'ın, Kıbrıs adası üzerinde bulunan tartışmalı Kıbrıs meselesinin bir unsuru olduğunu ifade eden Gözügüzelli, "Kıbrıs itilafı sürerken Türkiye diplomasi çalışmalarını ortaya koymaya çalışırken Kıbrıs meselesinin de çözümsüzlüğünü artıracak bir adım olarak değerlendirmemiz gerekiyor" dedi.

Büşra Arslanbaş'ın, "Ankara'nın mevcut adımlarını nasıl değerlendirirsiniz, ne yapmalı" sorusuna ise Esmete Gözügüzelli, şu cevabı verdi:

Alıntı Metni

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler