Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Rusya'nın muhalif isimlerinden Yashin'e 8.5 yıl hapis cezası

hizmetli

Administrator
Yönetici
6394660386b24758a40f5c6f.jpg

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları başlatmasından sonra ülkede kalan birkaç muhalif isimden biri olan Ilya Yashin, Ukrayna'nın Buça kentinde yaşanan olaylarda Rus ordusunun savaş suçları işlediğini öne sürmesinin ardından "sahte bilgi yaymak" suçlamasıyla Moskova'daki Meshchansky Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. Duruşma savcısı Yashin'in Buça'da sivillerin öldürüldüğüne dair "Rus ordusu hakkında sahte bilgi yaydığı" gerekçesiyle 9 yıl hapis cezasına çaptırılmasını talep etti. Yashin suçlamaları reddederken, Hakim Oksana Guryunona ise Yashin'in 8.5 buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

ALEKSEY NAVALNY'DEN YASHİN'E DESTEK MESAJI

Rusya'nın en güçlü muhalif isimlerinden olan ve şuan cezaevinde bulunan Rus muhalif lider Aleksey Navalny, hapis kararı sonrası Yashin'e destek mesajı gönderdi. Navalny, "Ilya Yashin'i 18 yaşından beri tanıyorum. Yashin bugün internette savaş karşıtı konuşmalar yaptığı için 8.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı" ifadelerini kullandı. Yashin'in annesi Tatyana Yashina ise, "Oğlum düzgün bir insan. Onunla gurur duyuyorum" dedi.

Öte yandan, Yashin, savaşın başından bu yana savaş karşıtı söylemlerini sürdürüyordu. Nisan ayında YouTube kanalında Buça'da Ukraynalıların öldürülmesi hakkında yayın yapmış, Rus ordusunun işlediği iddia edilen savaş suçlarını kınamasının ardından gözaltına alınmıştı.
Rusya, Ukrayna'ya saldırılarından kısa süre sonra "sahte haber" yaymayı suç haline getirmişti.

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler