Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Samsung'un rüşvetten suçlu bulunan varisi yönetim kurulu başkanlığına atandı

hizmetli

Administrator
Yönetici
635a3ff686b24559c472d58f.jpg

Bu sembolik kararla, Güney Kore'nin en büyük şirketi olan Samsung, resmen kurucu ailenin üçüncü nesil bir üyesi tarafından yönetilecek.

54 yaşındaki Lee, 2017'de eski devlet başkanlarından Park Geun-hye'ye rüşvet vermek ve zimmetine para geçirmek suçundan hapis cezasına çarptırılmıştı.

207 gün hapiste kalan Lee, Ağustos 2021'de cezasının yarısından fazlasını tamamladıktan sonra dönemin devlet başkanı Moon Jae-in'in kararıyla erken tahliye edilmişti.

Moon Jae-in, tahliye kararını koranavirüs salgınının ekonomiye darbe vurduğu bir dönemde ulusal çıkarlar için aldığını açıklamış ve halktan anlayışlı olmasını istemişti.

Lee iki ay önce de şimdiki Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol tarafından affedildi.

Samsung'un atamayla ilgili açıklamasında, "Yönetim Kurulu, mevcut belirsiz küresel iş ortamı ve güçlü bir hesap verebilirlik ve istikrara daha fazla ihtiyaç duyulması nedeniyle tavsiyey'si onaylamıştır" denildi.

Bu kararla, Yay Y Lee olarak da bilinen Lee'nin şirkette 2014'ten beri sürdürdüğü fiili pozisyonu resmileşti.

2012'den beri Samsung'un yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Lee, babası kalp krizi geçirdikten sonra yönetimi fiilen devralmıştı. Lee'nin babası 2020'de ölmüştü.

Rüşvet skandalında eski Başkan Park Guen-hye de hapse gönderilmişti.

Samsung'un kararı, şirketin yüksek enflasyona bağlı talep azalması, yükselen faizler ve karamsar ekonomik görünüm nedeniyle zorluk yaşadığı bir döneme rastlıyor.

Şirket, üçüncü çeyrekte kârının yüzde 31 azaldığını açıkladı. Samsung, belirsizlik ortamı ve küresel ekonomik daralma nedeniyle gelecek yılın başlarına kadar talebin azalabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: BBC Türkçe

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler