Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber SON DAKİKA DONALD TRUMP HABERLERİ: Görgü tanığından şok ifade: Elimizle yerini gösterdik

hizmetli

Administrator
Yönetici
6693705e497917c4b0b226e0.jpg

Trump, Pensilvanya eyaletinin Butler şehrinde Cumartesi günü bir seçim mitingi esnasında saldırıya uğradı. Patlama seslerinin duyulmasının ardından kürsüde Trump'ın sağ kulağını tuttuğu görülürken, sonrasında Gizli Servis görevlilerin koştuğu kameralara yansıdı. Saldırının ardından Trump'ın durumunun stabil olduğunu belirten Gizli Servis olayın bir suikast girişimi olup olmadığı hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Olayın ardından yaptığı açıklamada, Trump durumunun “iyi” olduğunu, bir sağlık kuruluşunda muayeneden geçtiğini bildirdi. Olayın ardından açıklama yapan savcılık, silahlı saldırganın ve mitinge katılan en az bir kişinin öldürüldüğünü söyledi. Saldırganın kimliği ise Thomas Matthew olarak açıklandı, Matthew'in 20 yaşında olduğu bildirildi.

66936fcb497917c4b0b226d7.jpg

Son dakika... ABD'de Donald Trump'a silahlı saldırı! Görüntüler dünyayı sarstı

PEŞ PEŞE DESTEK AÇIKLAMALARI

Başkan Joe Biden ise açıklamasında olayla ilgili bilgi aldığını belitirken rakibi için "güvende ve iyi olduğu için müteşekkirim. Ona, ailesine ve mitingdeki herkese dua ediyorum. Jill ve ben Trump'ı güvende kıldıkları için Gizli Servis'e müteşekkiriz. Bu tür şiddetin Amerika'da yeri yok. Ulusça birleşip, olanları kınamalıyız" dedi. Gelişmeler üzerine hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partili yetkililerden kınama mesajları geldi.

Demokrat Partili Pennsylvania Valisi Josh Shapiro "herhangi bir siyasi parti veya siyasi lideri hedef alan şiddet kabul edilemez" dedi.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, hem eşinin hem de kendisinin Trump için dua ettiğini belirtirken "Tüm Amerikalıların bize katılması çağrısı yapıyorum" dedi.

Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili azınlık lideri Hakeem Jeffries "Düşüncelerim ve dualarım eski Başkan Trump ile. Kolluk kuvvetlerinin kararlı müdahalesine müteşekkirim. Amerika bir demokrasidir. Herhangi bir siyasi şiddet asla kabul edilemez" mesajını paylaştı.

Senato'nun Demokrat Partili çoğunluk lideri Chuck Schumer da "Pennsylvania'daki Trump mitinginde olanlardan dehşete kapıldığını" söyledi ve Trump'ın iyi olmasıyla rahatladığını belirtti. Schumer ayrıca "Sİyasi şiddetin ülkemizde yeri yok" dedi. Bu arada milyarder iş insanı Elon Musk da olayın hemen ardından "Trump'ı tamamen destekliyorum" dediği bir X paylaşımı yaptı.

AĞIR ÇEKİM VİDEO YAYINLANDI

Saldırıda kulağından yaralanan Trump'ın o esnadaki anlarının yavaş çekim görüntüleri de yayınlandı. Kameraya yansıyan görüntülerde Trump'ın son anda boynunu oynatarak ölümden döndüğü normal şartlarda merminin boynuna isabet etmek üzere olduğu net olarak görüldü.

66937432497917c4b0b226eb.jpg

GÖRGÜ TANIĞI KONUŞTU

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump’a Cumartesi günü Pensilvanya eyaletinde yapılan saldırının yankıları sürerken, bir görgü şahidi İngiliz BBC televizyonuna verdiği mülakatta ABD Gizli Servisi'ne (United States Secret Service) saldırganı bildirdiğini ama güvenlik güçlerinin kendisine kulak asmadığını iddia etti. Evi Butler şehrindeki miting alanına yakın olan Greg isimli görgü şahidi, BBC muhabirine mitingi takip etmek için görüş açısı müsait olan ve yüksekte bir yere geçtiklerini söyledi.

669378b0497917c4b0b22708.jpg

Amerikan askerlerine özel koridor! Rotalar hazırlandı: Kuzey, güney ve batıdan savaş için gelecekler

"ARAMIZDA 15 METRE VARDI"

“Trump’ın sesini duyduğumuzda ağaçların yanına, gölgeliğe gideriz ve mitingi dinleriz diye düşündük” diyen görgü tanığı bulundukları alandan Trump’ı göremediklerini ama duyabildiklerini söyledi. “Trump konuşmaya başladıktan beş ila yedi dakika sonra - tabi ki tam dakikasını bilemem ama tahmin ediyorum - yanımızdaki binaya tırmanan bir adam fark ettik” diyen Greg isimli bölge sakini, saldırganın kendilerine 50 feet (15 metre) uzaklıkta olduğunu ifade etti.

“Onu çok net bir şekilde elinde tüfekle görebiliyorduk” diyen görgü tanığı polislerin yerde olduğunu ve sağa sola koşuşturduğunu belirtti. Polislere “Hey, burada elinde tüfek olan bir adam var” dediğini söyleyen Greg isimli görgü şahidi, polisler ve gizli servis çalışanlarından bir karşılık alamadıklarını ve güvenlik güçlerinin “olan bitenden haberi olmadığını” belirtti. Greg ayrıca bölgedeki güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu da BBC muhabirine açıkladı.

66936fe7497917c4b0b226db.jpg

Açıklamalarının devamında “Ben o sırada şunu düşündüm: Trump niye hala konuşma yapıyor, niye onu sahneden indirmediler? Ben iki-üç dakika boyunca saldırganı işaret ettim. Gizli Servis bize ahırın tepesinden bakıyor, ben saldırganın olduğu çatıya işaret ediyorum elinde tüfekle nişan almış bir şekilde duruyor… Sonra bir baktık beş el ateş açıldı." sözlerini kullanan Greg, BBC muhabirinin “o atışların çatıdaki o adamdan geldiğine eminsiniz yani” demesi üzerine “yüzde yüz” cevabını verdi ve Gizli Servis’in bölgenin yapısı gereği saldırganı görmemiş olabileceğini şu sözlerle belirtti:

“Peki neden buradaki tüm çatılarda Gizli Servis elemanları yok? Burası büyük bir alan değil.”

Muhabirin, ateş açılmasından sonra saldırgana ne olduğunu sorması üzerine bölge sakini, Gizli Servis’in adamın “kafasını uçurduğunu” aktardı.

İngiliz savunma sitesi KAAN'ı yazdı: No F-35 no problem!
ABD bu görüntüleri konuşuyor! Biden sahneden ayrıldığı sırada yere düştü

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler