Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber SON DAKİKA: Donald Trump suikastında şok rapor: 20 dakika neyi beklediler?

hizmetli

Administrator
Yönetici
6698dc3d05089e4aaa594a1c.jpg

Eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'a 13 Temmuz'da düzenlenen suikast girişiminde silahı ateşleyen isim, Thomas Matthew Crooks olarak açıklandı. FBI, bir kişinin ölümüne ve Trump'ın kulağından yaralanmasına, Crooks'un silahından çıkan kurşunların neden olduğunu duyurdu. 20 yaşındaki Crooks, Gizli Servis üyesi keskin nişancı tarafından olay yerinde vurularak öldürüldü. Geriye ise suikast girişimiyle ilgili sayısız belirsizlik ve karanlık nokta kaldı. FBI olayla ilgili aktif soruşturmanın devam ettiğini söylüyor. ABD Başkanı Joe Biden da ulusa sesleniş konuşmasında, hala bilmedikleri çok sayıda detay olduğunu dile getirdi. Crooks olay anında kimlik taşımıyordu. Soruşturmayı yürütenler, DNA'sını kullanarak kimliğini belirledi.

KAYITLI CUMHURİYETÇİ

Crooks, Pennsylvania'da saldırının gerçekleştiği Butler bölgesine 70km mesafedeki Bethel Park'ta yaşıyordu. 2022'de Bethel Park Lisesi'nden mezun oldu. Eyalet seçmen kayıtlarına göre Crooks kayıtlı bir Cumhuriyetçi. İngiliz medyası ise Crooks'un 17 yaşındayken sol eğilimli ve Demokrat politikacılar için para toplayan ActBlue'ya 15 dolar bağış yaptığını yazdı.Olay yerinde bulunan bir kişi BBC'ye, "çatıda tüfekli bir kişi gördüğünü" ve bunu polislere bildirmeye çalıştığını söyledi.

Görüntülerde de bir kişinin yere yatarak nişan aldığı ve ardından vurulduğu görülüyor. BBC Verify, görüntüleri inceleyerek, Trump'ın konuşma yaptığı platforma 200 metreden daha yakındaki bir ambarın çatısından bir kişinin ateş açtığını doğruladı. İlk ateş açıldıktan hemen sonra keskin nişancının saldırganı vurarak öldürdüğü belirlendi. Görüntülerde silahlı güvenlik güçleri, çatıda vurulmuş halde bulunan kişiye yaklaşırken görülüyor.

6698da6305089e4aaa594a13.jpg

Son dakika... İzole kabile sınırı aştı! Tarihte bir ilk, modern dünya ile her an tanışabilirler

SİLAH BABASININ ÇIKTI

ABD medyasına göre Crooks olay sırasında Demolition Ranch adlı bir YouTube kanalının tişörtünü giyiyordu. Bu kanal silah ve yıkım içerikleriyle biliniyor. Farklı silah çeşitleri ve patlayıcıların yer aldığı kanalın milyonlarca takipçisi var. Soruşturmayı yürüten yetkililer, Trump'a suikast girişiminde kullanılan silahın Crooks'un babasına ait olduğunu değerlendiriyor. Babasının bu silahı en az altı ay önce aldığı belirtiliyor. Yetkililer BBC'nin ABD'deki ortağı CBS kanalına, Crooks'un aracında şüpheli cihazlar bulunduğunu da aktardı.

6698da7b05089e4aaa594a15.jpg

113 kişiyi öldüren 'Hayalet' konuştu: Günde 16 saat aynı pozisyondayım

20 DAKİKA NE BEKLEDİLER?

Fox News'in yayınladığı yeni raporlarda ise Crooks'un saldırı öncesi "13 Temmuz benim tanıtım günüm olacak" paylaşımında bulunduğu belirtildi. Soruşturma kapsamında ayrıca Gizli Servis'in keskin nişancılarının Crooks'u Trump'ı vurmadan önce gördüğü belirtildi. Yetkililer saldırganı 17:52'de tespit ettiklerini hatırlattı, miting ise 18:12'de başlamıştı. Yetkililer ayrıca Trump'ın vurulmasından tam 26 saniye sonra saldırganın öldürüldüğünü de aktardı.

"DEHŞETE DÜŞTÜM"

Suikast girişimine ilişkin soruşturma devam ederken Wyoming’in Cumhuriyetçi Senatörü John Barrasso, FBI ve ABD Gizli Servisi’nin Senatörlere verdiği brifing sonrası Fox News’e değerlendirmelerde bulundu. Barrasso, ABD Gizli Servis Direktörü Kimberly Cheatle'nin istifasını isteyerek, "Amerikan halkının bu konuda kendini rahat hissetmemesi gerekiyor. Bu, Gizli Servis adına tam bir başarısızlıktır. En üst kademenin değiştirilmesine ihtiyacımız var."ifadesini kullandı.

Aynı brifingi alan Tennessee Cumhuriyetçi Senatörü Marsha Blackburn de X hesabından yaptığı açıklamada"Az önce Gizli Servis ve FBI ile bir brifinge katıldım. Gizli Servis'in, Trump sahneye çıkmadan önce bir tehditten haberdar olduğunu öğrendiğimde dehşete düştüm." sözlerini kullandı.

Dünyanın en güçlü orduları belli oldu! Türkiye, Avrupa devlerini geride bıraktı
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın skandal sözlerine Türkiye'den tepki: Düzeysiz, yalan ve iftira

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler