Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği iyileştiriliyor

hizmetli

Administrator
Yönetici
İSG HABER AJANSI Tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği iyileştirilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda Başkent Üniversitesi tarafından projelendirilen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 'Çiftçilerin Pestisit Kullanımı İle İlgili İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ve Biyoizlemesi' başlıklı Çalıştay 16 Aralık 2022 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Tarım sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarının biyoizlem yoluyla iyileştirilmesi, tarımda pestisit kullanımı nedeniyle oluşan mesleki maruziyet konusundan farkındalık oluşturmak, bu alanda detaylandırılmış iş sağlığı ve güvenliği eğitim programını oluşturarak Ankara ilçelerinde (Polatlı, Beypazarı, Kızılcahamam, Kalecik, Kahramankazan, Haymana, Gölbaşı) seçilen tarım çalışanlarına ve iş güvenliği uzmanlarına eğitim vererek "eğiticinin eğitimi"ni gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan projenin Çalıştayı Rektör Yardımcısı Füsun Eyidoğan'ın açılış konuşmalarıyla başladı. Eyidoğan gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, Başkent Üniversitesi'nin sağlık alanında yola çıktığını belirterek, iş sağlığı ve güvenliğindeki sağlığın altını çizdiğini ifade etti. Tarım, gıda ve hayvancılık gibi konularda da mı çalışıyorsunuz sorularının sıkça geldiğini söyleyerek, orta ölçekli bir üretici olarak tarımsal üretimler gerçekleştirdiklerini belirtti. Rektör Yardımcısı Eyidoğan, "Üniversite olarak güçlü sağlık kökenimizi tarıma ve tarımsal üretime katkı sağlamayı hedefleyerek böyle bir projeye imza atıyoruz" dedi. Proje kapsamında 120 çiftçi ve 30 öğrenciyle eğitim uygulaması gerçekleştirildi. Çiftçiler, tarım işçileri ve uzmanlara yönelik tarım sektöründeki iş sağlığı ve güvenliğinin mevcut durum analizini yapmak amacıyla anket soruları oluşturuldu ve uygulandı. Çiftçilerin ve tarım işçilerinin biyoizlenmesi (kan, saç ve deri analizi) yapıldı. Tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği alanında fizibilite raporunun hazırlandı. Açılış konuşması yapan Proje yazarı Arzu Fırlarer, projenin detaylarından bahsederek, çalıştaya katılan katılımcıların çalıştay konularından bahsetti. 2 oturumdan oluşan 'Çiftçilerin Pestisit Kullanımı İle İlgili İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ve Biyoizlemesi' Çalıştayı kapsamında 'Pestisit Satışı', 'Sahada Pestisitin Uygulanması', 'Bilgilendirme ve Eğitim', 'İSG Hizmetleri', 'Biyoizlem', 'Atık Yönetimi' ve 'KKD' başlıkları yer aldı. Projenin sonucu olarak, özellikle tarım çalışanları ve aileleri, tarımda kullanılan pestisitlerde mesleki maruziyet ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilinç düzeyini artırılması, Pestisit kullanımında iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir rehber kitabının hazırlanması ve yayınlaması hedefleniyor. İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler