Neler yeni
Kamu, Memurlar Dünyası, Son Dakika Haberler | Hizmetliler.Com.Tr

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Türkiye genelinde Çök-Kapan-Tutun deprem tatbikatı yapılacak

hizmetli

Administrator
Yönetici
İSG HABER AJANSI 2022 Afet Tatbikat Yılı faaliyetleri çerçevesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Türkiye genelinde 12 Kasım 2022 saat 18:57'de Çök-Kapan-Tutun deprem tatbikatı gerçekleştirilecek. Bu çerçevede 12 Kasım Düzce Depremi'nin yıldönümünde hayatını kaybeden vatandaşları anarak açıklamalarda bulunan Vali Cevdet Atay bir mesaj yayınladı. Atay yapılacak Çök-Kapan-Tutun deprem tatbikatı için şu ifadeleri kullandı: “İçişleri Bakanlığımız 2021 yılını ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı’, 2022 yılını ise ‘Türkiye Afet Tatbikat Yılı’ ilan etmiştir. Bu çerçeve de farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirmek adına, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun öncülüğünde AFAD ülkemizde ilk kez eşzamanlı olarak, tüm vatandaşlarımızın katılımıyla tarihte, elim olarak bilinen hepimizin ciğerlerinin kavrulduğu Düzce Depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım saat 18:57’de; çök, kapan, tutun deprem anı tatbikatı yapacaktır. Bu tatbikatla toplumuzun her bir bireyine, insanımıza, tüm kurumlarımıza, her an bir afetle karşı karşıya kalabileceğimizi ve bunun için hazır olmamızın gerekliliğini ifade etmekteyiz. Ülkece hem yapısal hem de insani reflekslerimiz bu nokta da önem arz etmektedir. Bu vesileyle tüm Düzceli vatandaşlarımızın evde, dışarda, işyerinde nerede olurlarsa olsunlar yapılacak olan Türkiye Tatbikatına destek vermelerini istirham ediyorum. Güzel ilimizin, bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını temenni ediyorum. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, geride kalanlara sağlıklı, mutlu, hayırlı ömürler diliyorum.” DEPREM NEDİR? NASIL MEYDANA GELİR?Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin, dalgalar halinde yayılarak yeryüzünü sarsmasına deprem denir. Deprem, toprak üzerindeki yapıları yıkarak can kayıplarına yol açacak kadar şiddetli olabilir. Ülkemiz yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca biriktirdiği enerji ve bu kısımların hareketine sebep olan aktif fay hatlarının üzerinde bulunuyor. Aktif fayların dönem dönem kırılması ise ülkemizde depremlere sebep oluyor. ÇÖK-KAPAN- TUTUN NEDİR? “Çök, Kapan, Tutun” hareketleri deprem sırasında hayati önem taşıyan önlemlerden biridir. Çök- kapan- tutun, sağlam bir nesnenin yanına geçmek, üzerimize düşebilecek nesnelerden uzak durarak başımızı kapatmak anlamına gelir. Bu eylemi gerçekleştirirken bir elimizle nesneyi tutarken diğer elimizle boyun ve baş bölgemizi korumalıyız. İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler